Basri Dirimlili (7 Haziran 1929, Silistre - 14 Eylül 1997), Türk millî futbolcu, teknik direktör. Fenerbahçe camiasi tarafindan kulübün efsane futbolcuları arasında görülmektedir.1954 FIFA Dünya Kupası finallerine katılan kadroda yer aldı. Adana'da Adana Demirspor'la yapılan özel bir maçta, çene kemiğinin kırılmasına rağmen sahada kalmaya devam etmişliğinden dolayı kendisine Mehmetçik unvanı verilmiştir. Futbola vedasindan sonra antrenör ve teknik direktör olarak görev aldı. Fenerbahçe camiasi tarafindan her sene ölüm tarihinde Karacaahmet Mezarlığında bulunan mezarı başında anılır.

Futbolculuk kariyeri

Kulüp takımları kariyeri
1929 yılında Türk azınlığının yoğun olduğu Bulgaristan'in Silistre kentinde dünya'ya geldi ve çoçuk yaşda ailesiyle beraber anavatanı olan Türkiye'ye Eskişehir ilene göç etti. Burada Eskişehir Demirspor'un altyapısında futbola başladı. 1951 yılında Eskişehir Demirspor'dan Fenerbahçe'ye transfer olmuştur. 1952'de Olimpiyat Oyunları'na giden ilk Türkiye Millî Futbol Takımı'nda görev yaptı. Futbolu, Ergun Öztuna'yla (Puşkaş Ergun) birlikte transfer oldukları Karşıyaka'da bırakmıştır.

Millî takım kariyeri
27 kere A Milli Takım forması giymiştir. 1952'de Olimpiyat Oyunlarıına giden ilk Türkiye Millî Futbol Takımı'nda görev yaptı.

Teknik direktörlük kariyeri
Feriköy ve Vefa'da görev yaptı. Ignác Molnár ile birlikte Fenerbahçe'de çalışan Basri, takımın beş kupa birden almasında büyük pay sahibi olmuştur. Didi zamanında da iki yıl Fenerbahçe'de çalışan Basri, bu arada çeşitli kulüplerde de antrenörlük yaptı. Romen Traian Ionescu ile de birlikte çalışan Basri Dirimlili, Branko Stanković ile de görev aldı.