"Basri Dirimlili çok seri ve çok çabuk bir adam. Deparları kuvvetli. Arı gibi. Kafaya hakim. Sinirli havasını, sinirli ruhunu Milli maçlarada verdi. İşte Basri ile anlaştığımız tek husus. Rakip Takımların ataklarını önler, Zaman zaman ileri akarak, bir forvet gibi saldırır."
Lefter

"Ünlü sporcuların da bir çoğuyla arkadaşlığım oldu, hem de yakın… Bunlar arasında Yaşar Doğu'yu, İsmet Atlı'yı, Lefter'i ve Basri Dirimlili'yi sayabilirim."
Yaşar Kemal

"Basri benim çok iyi dostum ve çok beğendiğim bir futbolcuydu. Kendisiyle çok güzel günlerimiz oldu. Muhteşem bir kişilik, adam gibi adam Basri Dirimlili."
Orhan Günşiray

"Sevgili İlkerciğim, Galatasayda oynadığım dönemde de herzaman değişik takımlarda oynayan dostlarımla da aynı 11 içinde oynamak istedim. Lefter, Can, Basri ve Recep Adanır birlikte oynamak istediğim dostlarımdır. Bu arzumu Milli Takım çatısı altında gerçekleştiriyordum."
Metin Oktay

"Mehmetçik, hem beyefendi, hem kalite hem de örnek bir insandı. Futbolu hırs doluydu. Çok teknik bir sol bek ve fişek gibi bir hız yeteneği aynı zamanda da üstün hava meziyeti denince Basri tekti. Bu klasda bir futbolcu da gelmez maalesef."
Oğuz Aral

"Çok sağlam bir futbolcuydu. Müthiş bir sıçrama kabiliyeti ve kafa hakimiyeti meziyetlerine sahipti. Hızlı, teknik ve yıpratıcıydı. Çok mücadeleci ve kahramanca bir futbolu vardı. Bu gün kü modern solbek ve kanat oyunculuğu kavramını Basri 50'lerde uyguluyordu. Çok iyi bir insan ve karakterli bir kişilikti. Herzaman geride bıraktığı değerlerle anılacaktır."
Can Bartu

"Fenerbahçe ve Milli Takımın futboldaki Mehmetçiği… Hırs, teknik, cesaret, hava hakimiyeti, takipçilik, çabukluk ve zeka hepsi hepsi Basri deyince sanki vücudundaki birer hücre gibidirler."
İslam Çupi
1929 Yılında Silistre'de dünyaya gelen Basri Dirimlili, Fenerbahçe formasını ilk kez 29 Mart 1953'de 1-0 kazanılan Fenerbahçe-Vefa (Çanakkale Şehitleri Kupası) maçında, son defa da 07.07.1963'de Bursa'da 3-0 kazanılan Bursaspor karşılaşmasında giydi. Esas yeri solbek olan Basri Dirimlili, 11 yıllık bu süre içinde Fenerbahçe A takımında 372 maç yaptı ve 22 gol attı.

Alçıtepe'de 250.000 şehit anısına dikilecek 52 metre yükseklikteki abide yararına Mart 1953'de Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Vefa arasındaki maçlar sırasında Ordu Takımı, Dünya Şampiyonası için İstanbul'daydı. Bu sırada geçici bir kriz içindeki Fenerbahçe bu tarihsel ve anlamı yüce kupayı kaybetmek istemiyordu. Bu nedenle, tribündeki Ordu takımının iki milli futbolcusu Basri Dirimlili ve Naci Erdem'in, Çanakkale Kupası bahsinde sunulduğu şekilde Fenerbahçe formasıyla sahaya çıkmaları büyük sürpriz olmuş ve İnönü Stadında yer yerinden oynamıştır.

Basri, Fenerbahçe'de 11 yıl tam amatör ruh, canla ve başla oynadı. "Mehmetçik" ünvanıyla anılıp çok sevildi. Milli formayı da, ilki 1952 Helsinki Olimpiyatlarında 2-1 kazanılan Hollanda Antilleri'ne karşı olarak 31 kez giydi.

Kıbrıs'ta, Feriköy, Vefa, Samsun ve Fenerbahçe'de antrenörlük yaptı. En başarılı dönemi, Molnar'la beraber çalıştırdığı Fenerbahçe'nin 5 kupalı 1967-68 şampiyonluk yılıdır. TÜRKİYE'NİN GELMİŞ GEÇMİŞ EN TEKNİK SOL BEKİ olarak tanınmış bulunuyor..