Src belgesi, yolcu ya da yük taşımacılığı yapılan araçları kullanmak için sahip olunması gereken ‘mesleki yeterlilik belgesi’ne genel kullanımda verilen isim olarak gösterilebilir. Yani ticari amaçlı her türlü taşımacılık işinde görev yapmak isteyen şoförlerin alması gereken belgeye halk arasında ve genel kullanımda verilen isimdir.

Src belgeleri tek çeşit olmayıp, farklı statülerde taşımacılık yapan araç şoförlerinin uygun belgeye sahip olması gerekmektedir. Bu belgeler, ücretleri ve eğitim programları hakkındaki ayrıntılı bilgilere ise Yeni Ümit Eğitim Kurumlarına ait olan web sitesinde ulaşabilirsiniz. Ama kısa olarak bilgi vermek gerekirse, src belgelerinin sahip olduğu 5 farklı statü şu şekilde açıklanabilir:

Src1 Belgesi: Uluslararası alanda yolcu taşımacılığı yapan araç şoförlerinin sahip olması gereken belgedir.

Src2 Belgesi: Yurt içinde yolcu taşımacılığı yapmak için kullanılan araç şoförlerinin yani ticari taksi, yolcu otobüsü, yolcu minibüsü, öğrenci servisi, personel servisi olarak kullanılan araçların şoförlerinin sahip olması gereken belgedir.

Src3 Belgesi: Bu belgeye sahip olması gereken kişiler, yük taşıma, nakliyat, eşya taşıma işlerini uluslar arası alanda yapmak amacıyla kullanılan araçların şoförleri olarak gösterilebilir.

Src4 Belgesi: Yukarıdaki maddede olduğu gibi yük taşımacılığı yapan araç şoförlerinin alması gereken belgedir. Ama bu işi yurt içinde yapan şoförlerin sahip olması gerekmektedir.

Sec5 Belgesi: Tehlikeli madde taşımacılığı yapma amacıyla kullanılan araç şoförlerinin sahip olması gereken belgedir. Yani yanıcı madde taşıyan (benzin gibi) ya da ülkemizde sık olarak rastlanmasa da radyoaktif maddeler taşıyan araçların şoförleri tarafından edinilmesi gereken belgedir.

Src belgelerinin statüleri, özellikleri, eğitim programları ve ücretleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler almak istiyorsanız, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu konuda eğitim vermek üzere yetkilendirilmiş olan Yeni Ümit Eğitim Kurumları’nın web sitesini ziyaret etmelisiniz. Bu sitenin adresi ise srcbelgesi.co olarak geçmektedir. Verilen adreste src belgeleri hakkında merak ettiğiniz sormak istediğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Yapmayı hedeflediğiniz işe uygun olan Src belgesini tespit ettikten sonra da yine aynı kurum tarafından verilmekte olan eğitimlere katılabilirsiniz. Tabi eğitimi tamamladıktan sonra prosedürü takip ederek ihtiyacınız olan belgeyi almanız ve işe başlamanız mümkün olacaktır.
Kaynak: Src Belgesi | Src Kursu | src | Src Belgesi nasıl alınır? | Src belgesi almak için gerekli evraklar | İstanbul da Src belgesi veren kurslar | Src belgesi eğitimi | Src sınav soruları | Src sınavı | eşya kargo ve yolcu taşımacılığı