İTALYA VİZESİ
İtalya'ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız, öncelikle bir bordo pasaporta ihtiyacınız var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya’ya girebilmeleri için İtalya konsolosluğuna vize için başvuruda bulunmak zorundadırlar. İtalya Vizesi için öncelikle neden İtalya’ya gideceğinize karar vermelisiniz. Çünkü vizenizi ona göre almanız gerekmektedir. İtalya konsolosluğu seyahatinizin ürüne göre vize veriyor.

Turistik vize, ticari vize, ziyaret vizesi gibi değişmektedir. Yapacağınız seyahatinizin amacına göre vize süreniz düşüp yükselebilir. 2014 yılında uygulanmaya başlanan ekspres vize ile 24saat içinde vizenizi alabilirsiniz. İtalya Vizesi için evrak ve doldurulacak form çok önemli. Evraklarınızın eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Başvuru formunu doldururken büyük harfle ve okunaklı bir şekilde yazmalısınız. Her şeyi net ve açık bir şekilde ibraz etmeniz gerekli.

Seyahatin amacını, masrafların nasıl karşılanacağı gibi sorulara net cevaplar vermelisiniz. İtalya Vizesi formu ile diğer ibraz ettiğiniz belgelerin bir birlerini tutması gerekli. İtalya vize harç ücretleri 60 Euro ile 116 Euro arasında değişmektedir. Vize başvurusunda bulunanlar İtalya konsolosluğuna harç ücretlerini ödemek zorundadırlar. İtalya'ya vize almak için gerekli belgeleri hazırlamanız lazım. Nüfus cüzdanı fotokopisi, vesikalık fotoğraf, gibi evrakları hali hazırda bulundurmanız gerekli. Eğer çalışan biriyseniz. Ekstradan imza sirküleri, Ticaret sicil gazetesi fotokopisi, faaliyet belgesinin aslı ve fotokopisi gereklidir. SGK giriş belgesi gerekmektedir.

Ev hanımlarının vize alabilmesi için ek olarak tam vukuatlı nüfus kayıt örneği almaları lazım. Tüm bilgiler net görünmeli ve açık adres bilgisi yazmalıdır. Ev hanımlarının masraflarını karşılayacağı biri olmalıdır. Bu kişinin banka hesap dökümleri varsa tapu, kira giderleri vs. nüfus cüzdanı fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi belgeleri ibraz etmelidir. İtalya Vizesi almak için tüm belgelerin eksiksiz ve itinalı bir şekilde doldurulmalıdır.

İtalya'ya her kesimden insan gidebilir. Gerekli şartları yerine getirmeniz yeterli. Sadece maddi geliri olmayanların onların ihtiyaçlarını karşılayacak birini bulmaları ve harç parasını yatırmaları yeterli olacaktır. Emeklilerin İtalya Vizesi alabilmeleri için istenen belgelere ek olarak emekli cüzdanı fotokopisi ya da emekli olduğuna dair belge, emekli maaşı aldığı bankaya ait üç aylık maaş dökümü ve son üç aylık banka kaşeli ve imzalı güncel tarihli belge almanız gereklidir. Eğer İtalya’da akrabalarınız varsa onların davetiye göndermesi ile İtalya'ya gitmeniz daha kolay olacaktır. Daha detaylı bilgi için lütfen İtalya vizesi - İtalya VIZE BASVURUSU - İtalya konsoloslugu (+90 212 232 00 88 - +90 312 426 88 89) adresini ziyaret edebilirsiniz.
İtalya vize başvurusu