Türkiye 5G Yol Haritası

Ülkemizde 4,5G'nin faaliyete geçmesinin ardından, gelişen teknolojiyi takip etmek adına 5G çalışmalarına başlandı. 2007 yılından itibaren Türk Telekom bünyesinde hizmet veren Argela, bu yıl ikincisi düzenlenen 5G çalıştayını İstanbul'un ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Dünyanın ve ülkemizin önde gelen teknoloji kuruluşlarının katılımı ile gerçekleşen çalıştayda, dünyada ve ülkemizde gelişen 5G teknolojileri ve iş birliği anlamında yapılacaklar adımlar konuşuldu.

5G teknolojisini geliştirmek adına sürekli çalışmalar yapan Argela; ülkemizde ve dünyada bu konuda çalışmalar yapan birçok resmi ve özel kurumla işbirlikleri yapmaktadır. Bunların en başında ise ON.Lab gelmektedir. ON.Lab; farklı boyutlarda olan uygulama ve ağlar için, NVF (Ağ Fonksiyonlarını Sanallaştırma) ve SDN (Yazılım Tabanlı Ağlar) için bazı platform ve araçlar geliştiriyor.

Bu bağlamda yapılan ortak çalışmalar ile Angela'nın ProgRAN isimli ürününü, 5G kurlumu için NFV ve SDN bazlı M-CORD projesine entegre ediliyor. ProgRan entegreli M-CORD önümüzdeki aylarda Çin'de gerçekleştirilecek bir demo ile dünyaya tanıtılacak. Mevcut Femtocell teknolojisini de geliştiren Argela, dünyada Cool Vendor olarak anılıyor. Yapılan arge ve iyileştirme çalışmaları sonucunda yenilenen Femtocell teknolojisi ile ülkemiz 5G'ye emin adımlar ile yaklaşıyor.

Türkiye'nin son dönem teknoloji atılımlarının başında yer alacak komünikasyon sektörü için yerli ve milli teknolojik alt yapı oluşturulması gerekiyor. Bu konuda da başta devlet kurumları olmak üzere; Argela ve Aselsan gibi öncü teknoloji kuruluşları ve üniversitelerimiz çok ciddi çalışmalar yürütmekte.

http://www.argela.com.tr