BİTKİSEL ÜRÜNLER VE FİTOTERAPİ
İnsan sağlığına her dönem dikkat etmek zorundadır çünkü bundan sonraki yaşantısı da şu an olduğu duruma bağlıdır ne demek istediğimizi merak edenler olabilir dilerseniz konuyu biraz daha irdeleyelim.
İnsan ömrünün geçmişine bakarsanız bugün birçok hastalığın bitkisel ürünler kullanılarak tedavi edilmiş olduğunu görebilirsiniz. Zaten bu gelişmeler ışığında bitkilerden faydalanılarak içerisine kimyasallar konup ilaçlar elde edilmeye başlanmıştır. Yardımcı olması açısından size şu şekilde örnekleyebiliriz. Bir aspirin düşünün ve aspirin söğüt ağacının kabuklarındaki salisin denilen madde ele alınarak geliştirilmiştir. Ve küçücük bir aspirinin insan sağlığı özellikle de kalp hastaları üzerindeki etkinliğini bilmeyen de yoktur.* Hatta insanlık tarihinin ölümlü geçmiş hastalıklarından olan ve zamanında birçok kişinin ölümüne neden olmuş olan sıtma hastalığının tedavisinde de bitkilerin büyük rol oynadığını çok iyi biliyoruz. Bugün ise gelişen teknoloji ve deney ortamları sayesinde bitkilerin insan sağlığına fayda noktasında birçok olumlu etkiye sahip olduklarını biliyoruz.
Bitkilerle tedavi denildiğinde ise fitoterapi yani bitkilerle tedavi yöntemini de es geçmemek gerekir bugün fitoterapi alternatif bir tıp olarak görülmektedir ve bu tedavi şekliyle birçok hastalığı da çare bulunduğu gibi seyrinin de yavaşlatılması noktasında çözümler getirildiğini biliyoruz. Evet, bitkiler doğru ellerde kullanıldığı zaman hiçbir yan etkisi yoktur bu yüzden de bitkisel ürün satan firmalar birçok noktada yerini almayı başarmışlardır.* İnsanlar artık şehir hayatından giderek kır hayatına doğru geçiş yapmaya başladılar bu da onların yeme içme alışkanlıklarından tutunda ilaç alma alışkanlıklarına kadar her şeyi etkilemiş durumda. Örneğin bitkisel ürün satış yapan yerlerden doktorun önerileri doğrultusunda alınan birkaç karışım ile birlikte derdinize deva bulabiliyorsunuz. Ancak yine de burada altını çizerek belirtmek gerekecek ki siz her bitkiyi bilemezsiniz bu yüzden de ne almanız gerektiğini doktorunuza sorun eğer ki sormuyorsanız da ne işe yaradığını bilmediğiniz bitkisel ürünleri asla almayınız.
Zaten bitkisel ürünler satış yapan kişilere ne ile ilgili olduğunu söylediğinizde size yardımcı olacaklardır. Avrupa’ ya baktığınız da bitkisel ürünler ilaç şeklinde görüldüğü için reçete doğrultusunda yazılmış olduğunu görebileceksiniz. Ancak biz Türk aile yapısı gereğince bu şekilde bir durum bizde uygun olmayacağı için daha çok aktarlar aracılığı ya da internetten siparişle alabiliyorsunuz.* İnternetten bitkisel ürün siparişi denildiğinde de kesinlikle akla gelen ilk firma Lokmanavm.com olacaktır. Çünkü site içerisinde Arı sütünden tutun, bitkisel doğal macunlara, bitkisel kapsül tabletlerden tutunda tüy dökücülere kadar her şey mevcut bir sipariş vermeniz yetip de artıyor diyebilirim
Sonuç olarak bitkiler hayatımızın her döneminde vardı ve var olmaya devam edecek. Bizi gerek sağlık noktasında gerekse fizyolojik anlamda her türlü etkilediği de ortadadır. Dolayısıyla ülkemiz bitki çeşitliliği yönünden oldukça iyi bir konumdadır ve mevsim geçişlerimiz itibariyle de her dönem istediğimiz bitkileri rahatlıkla bulabiliyoruz bu yüzden bunun keyfini sürmek yerinde olacaktır.