DEDEKTÖR ÇEŞİTLERİ VE DEDEKTÖRLER NE İŞE YARAR?
Dedektör genellikle definecilikte kullanılan ve insanların ihtiyaç duydukları bir teknik cihazdır. Dedektör fiyatları ise genellikle kullanıldığı alana ve onun türüne göre değişkenlik göstermektedir.* Gelin isterseniz yazımıza başlamadan önce insanların merak ettikleri dedektörlerin kaç türü vardır bunu başlıklar halinde sıralayalım
Define Dedektörleri
Altın Dedektörleri
Tek Para/Sikke Dedektörleri
Güvenlik Dedektörleri
Endüstriyel Dedektörler
Teknik Dedektörler
Askeri Ve Balistik Dedektörler
bu dedektörlerin hepsinin kullanım alanları farklıdır bu yüzden de kendi içerisindeki elektronik düzenler farklılık göstermektedir. Dedektörlerin teknolojileri hepsi ayrı ayrı ayarlanmıştır. Özellikleri itibariyle de bu şekilde kategorilere ayrılmıştır.
Dedektörler genellikle hobi amaçlı kullanılırlar yani burada da define dedektörü ön plana çıkmaktadır. Bir diğer olay ise baslistik dedektörler son dönemlerde özellikle emniyet teşkilatında ve güvenlik alanında kullanılmaktadır.
Dilerdeniz bu dedektörleri kendi aralarında kullanım alanları şeklinde biraz daha açalım
Define dedektörleri
Görünmeyen bir gizliliği açığa çıkarma amacıyla kullanılmaktadır. İnsanların yıllar boyunca gizli olan her şeye merak duyduklarını biliriz bu yüzden de bu duygu adeta bir tutkuya dönüşmütür ve onun görünen yüzüde define dedektörleri olarak ortaya çıkmıştır.
Güvenlik Amaçlı Kullanılan Dedektörler
Günümüzde emniyet bir hayli önemli konular arasında yer almaktadır bu nedenle de buraya bir yoğunlaşma yapılmıştır. Emniyet güçleri delillerin bulunmasında ve de tehlikenin tespitinde güvenlik dedektörlerini kullanırlar. Burada teknolojinin gücünü sonuna kadar kullanmak en doğru seçenektir. En basitinden bir mermi kovanı dahi dedektör sayesinde rahatlıkla bulunmaktadır.
Teknik Amaçlı Dedektörler
Genelde insanların kazı yapma amacıyla kullandığu ve de kullanmaya zorunlu olduğu cihazlardır. Asfalt altında ya de rögar kapakları altında arızanın ya da kablonun tespit edilmesi ile ilgili çalışmalarda kullanılmaktadır. İş gücünü bir hayli aşağıya çekmiş olduklarından dolayı da özellikle büyük firmalar ve büyük kazılarda sıklıkla kullanılmaktadır.
Biliyoruz ki yanlış yapılmış kazılar sonucunda istenmeyen bir çok hasarlar meydana gelmiştir ancak teknik amaçlı olarak kullanılan bu dedektörler sayesinde tehlikeler en aza hatta sıfıra kadar indirilmiştir.
Arkeolojik Kazı Dedektörleri
Tarihimizin çok eski dönemlere kadar gitmiş olduğunu biliyoruz bu nedenle de özellikle tünel geçit mahzen sığınak ya da mağara gibi boşlukları bulmada arkeolojik kazı dedektörleri bir hayli etkilidir. İnsanoğlunun bu araştırmacı yapısı itibariyle her şeye merak sardığını biliyoruz bu bazen tarihimizi merak ettiğimiz bazen de başka nedenlerden dolayı sıklıkla kullandığımız bir dedektör çeşididir. Gelişmiş olan ülkelerde bu sistem devlet tarafından da desteklenmektedir
İnsan sirkilasyonu özellikle büyük şehirlerde bir hayli fazladır bu yüzden de yapılacak olan her kazıda dikkat edilmesi bir zorunluluktur çünkü kazdığınız yerin altından ne çıkacağı gibi sonuçlar sizin aşınıza beklemediğiniz anda beklemediğiniz sorunlar doğurabileceklerdir.