İNTERNET’ TE BAŞARININ SIRRI WEB TASARIMI
İnternet dünyası her geçen gün geliştikçe insanlarında alışveriş modellerinin değişmiş olduğunu görebiliyoruz. Bunun en belirgin örneği ise tabiî ki e-ticaret siteleri oluyor. Bu sistem sayesinde artık insanlar da aradığı her şeyi rahatlıkla bulabiliyorlar üstelik buradan alışveriş seçeneği daha fazla olduğu ve de daha uygun fiyatla alınabildiği için reel mağazacılık yerini günden güne e-ticaret sitelerine devretmiş gibi görünüyor.
Evet, bu sistem bu kadar ilgi görüyor ve satışlar her geçen gün hızlı bir şekilde artıyorken yeni bir girişimci olarak siz bu sektöre girmeye hayır mı diyeceksiniz ya da kayıtsız mı kalacaksınız. Tabiî ki de kalmamanız gerekir çünkü artık gelecekteki gözde meslekler ve para kazanma yolları arasında en büyük yol buradan geçiyor.
Karar verdiniz genç bir girişimci olacaksınız ve yatırımınızı da E-ticaret sitesi üzerinden gerçekleştirmek istiyorsunuz o zaman ne yapabileceğinizi hangi yolu izlemeniz gerektiğini biliyor musunuz ya da size yardımcı olmamızı ister misiniz? Cevabınız evet iste bu belirteceklerimi dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyorum.
İyi bir e-ticaret sitenizin olması için birinci önemli konu hostinginiz yani yer sağlayıcınız çünkü bu sizin bundan sonraki satışlarınızı doğrudan etkileyecek bir durumdur sitenizin hızlı olması ve anında görüntülenebiliyor olması kapalı kalmaması ve teknik desteğinin 7/24 olması gerekir. Bundan sonrasında ise ikinci önemli nokta ise sitenizin web tasarım olacaktır. Kopya bir tasarımla ya da ücretsiz bir tasarımla hiçbir yere varamazsınız. Çünkü her şeyin yalnızca size özgün olması gerekiyor. Aksi takdir de Google’nin de akıllı bir tarayıcı olduğunu unutmuş olursunuz. Çünkü o kopya olan hiçbir şeye değer vermiyor. İyi bir web tasarımı içinde seçmiş olduğunuz ajansı çok iyi tespit etmeniz ve araştırmanız gerekir. Araştırmalar neticesinde referanslarına bakarak başarılı bir firmayla çalışmaya başlayabilirsiniz. Eğer ki kolay ve de zahmetsiz bir tercih olsun istiyorsanız o zaman ben sizlere ofisma.com sitesini örnek verebilirim. Çünkü ajans olarak oldukça başarılı işler çıkarmış olduklarını görebiliyoruz. Bugüne kadar da sektörde gerek SEO gerek grafik tasarım anlamında birçok siteye yön vermiş olduğu da bilinmektedir.
İyi Bir Web Tasarımı Nasıl Olmalı?
Öncelikli olarak sadelikten yana olması gerekiyor. Kullanılan renkler genelde beyaz ağırlıklı olmasına karşın içerisinde logonun renklerinden de esinlenmeler olabilmektedir. Ürünlerin içerikleri net ve basit bir dille anlatılması gerekir hatta ürünleriniz için videolarınız varsa mutlaka eklemelisiniz. Tasarımda ana sayfa her kategoriye açılmalıdır. İnsanlar sitenize girdiğinde rahatlıkla alışveriş yapmalı ve ayrıldıkları yere rahat dönebilmeliler. Filtreleme özelliği her zaman size kazandıracaktır çünkü müşteriyi sıkmamak her zaman iyi olmuştur.
Evet, bu yukarıda belirtmiş olduğum açıklama doğrultusunda yeni bir girişimci web sitesini hazırlarken bunlara dikkat etmesi gerekir.