Baymak kombi arıza kodlarını sizlerle detaylı inceleme ile paylaşmaya devam ediyoruz. Bu makalede baymak e05 ve e06 hatasını detaylarını bulabileceksiniz.

İki arıza kodunu aynı yazıda işliyorum çünkü baymak e05, e06 ikisi de Ntc sensör arızasıdır. Birisi kalorifer diğeri sıcak kullanım suyu Ntc sensörü arızasıdır. Baymak kombinizin ekranında e05 hatası çıkıyor ise kalorifer Ntc arızası oluşmuştur. Yine cihazda diğer kod olan e06 görünüyor ise sıcak kullanım suyu sensörü arızasının uyarısıdır. Aşağıda her iki hatayı daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Baymak E05 Hatası Çözümü
Üste belirttiğim gibi Baymak e05 arızası kalorifer sisteminde bulunan suyun ısısını kontrol eden Ntc dediğimiz sensörün arıza yapması ile karşılaşılır. Sorunun çözümü kalorifer Ntc sinin değişimi ile giderilir. Not olarak bazen arıza kodları yanıltıcı olabiliyor. Bu yüzden tam tespit yapmanız için kombinizi yaz konumuna getirin ardından sıcak suyu açın eğer cihaz ateşlemeyi yaparsa ve sadece kalorifer konumuna getirdiğinizde baymak e05 ile karşılaşırsanız nokta atışı yapmış olursunuz. Yani kalorifer Ntc si değişmesi gerekir.

Baymak E06 Arızası Çözümü
En sık karşılaştığım bir arıza diyebilirim Baymak e06 arızası olmuştur. Konunun başında belirttiğim gibi Ntc hatası olarak gösterilir. Baymak kombiniz sıcak suyu açtığınızda e06 arızası kodunu ekrana yansıtır.

Bazı baymak modellerinde Ntc arızalandığında hiç bir arıza uyarısı vermiyor. Fakat bunu da anlamak oldukça kolay. Sıcak suyu açtığınızda cihazdan çalışma sesi geliyor ve ekranda derece olarak 99 yazıyor ise Ntc sensörün yine arızalı olduğunu anlarsınız. Yani daha cihaz ateşlemeye geçmeden yüksek ısı derecesi hissediyor.

Not: Baymak e05, e06 arızası çok ender de olsa Ntc den çıkmama ihtimali vardır. Bunlar elektronik kart, kablo grubu gibi etkenlerden kaynaklanabilir.

Lütfen konumuzdan istifade etti iseniz aşağıdan kısa da olsa yorum yazmanızı rica ediyoruz.