Doğal ürünler, ev yapımı ürünler ve organik ürünler artık çok gündemde ve popüler. Ev hanımları ya da öğrenciler evde yapacağı her gün sıkça kullandığımız ürünleri evlerinde yapıp satarak ek gelir elde etmekteler. Bu ürünlerden şüphesiz en çok üretilen ve kullanılanı sabunlar. Sabun yapmak hem oldukça kolay hem de her gün kullandığımız bir üründür. Üstelik sabunun kullanım alanı oldukça geniştir.

Başta kişisel temizliğimizde kullandığımız geleneksel bir yöntem aracı olan sabun artık hediyelik ya da süs olarak da kullanılabilmekte. Bu yönüyle de talebi çok olan bu ürün oldukça ucuza mal edilip size yüksek kar sağlamakta. Geleneksel yöntemlerle yapılan sabunun oranını tutturmak deneyim ve sabır işidir. Sabun bazı sabun yapımı için gerekli başlıca malzemelerdendir.

Evde doğal da yapabileceğiniz bu sabun bazı asitlik oranının ayarlanması açısından biraz zor bir iştir. Sabun bazlarının asitlik oranının doğru oranlarda ayarlanması kullanacağınız aromatik yağlar ya da boyalarla etkileşime girmemesi insan sağlığı açısından çok önemlidir. Bunun yanı sıra bu oranı iyi tutturamadığınız takdirde sabun hammaddeniz ziyan olabilir sabunun katılaşma olayı gerçekleşmeyebilir.

Bu riski almamak ve pratik bir şekilde sabun yapmak istiyorsanız piyasa hayvansal yağlardan oluşan, bitkisel yağlardan oluşan, tamamen doğal maddelerden oluşan ya da gliserinli bir sürü sabun bazı çeşidi bulunmakta. İstediğiniz sabun bazını alabilir aroma verip boya katarak eritip dilediğiniz kalıba dökebilir ve kolayca sabun yapabilirsiniz. Tabi bu işlemi de yaparken kullandığınız boyaların kimyasal özelliklerine dikkat etmelisiniz. Özellikle seri bir şekilde üretim yapan bu işi iş edinmiş ev hanımları için bu yöntem daha karlı olacak zamandan ve gereksiz maliyetten sizi kurtaracaktır.

Seçeceğiniz bitkisel yağlı sabun bazı ile vegan ürünlerde yapabilir ve satabilirsiniz. Sabun bazını eritip kullanırken dikkat etmeniz gereken husus yüksek ısıya uzun sürelerde maruz kalmaması ve beklenen ısıya geldiği anda hemen kalıba dökmenizdir. Sizde artık evinizde kolayca her çeşit sabunu yapabilirsiniz. İstediğiniz kalıba bu sabunları döküp evlerde hoş kokulu süsler olarak da kullanabilirsiniz. Sabununuzu kendiniz yaparak cildinize ne sürdüğünüzü bilmenin keyfi ve rahatlığını yaşayabilirsiniz.