Trakyanın Ezine ilçesinin bir lezzeti olan Ezine Peyniri, günümüzde tüketilebilecek en kaliteli ve en sağlıklı peynirlerden biridir. Trakyanın uçsuz bucaksız doğal otlakların da beslenen Keçi ve koyunun sütünün karışımı ile elde edilen bu peynir, doğallığı ve lezzeti ile yüzyıllardan beri evlerimizde kahvaltı masalarımızda bulunmaktadır.
Doğal ürünler ve köy ürünleri arasında en çok tercih edilen peynir türü olan Ezine peyniri, makbül olanı 1 sene tenekede dinlenmiş olanıdır ve günümüzde bir çok market de bu ürüne ulaşılabilinmektedir.
Hafif sarı rengiyle dikkat çeken bu peynirin bir çok sahtesi olmasına rağmen gerçek özelliğini kaybetmeyen ürünlere de doğal olarak ulaşılabilinmektedir.
Doğal ürünler günümüz şartlarında oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise olumsuz şartlarda üretilen fabrikasyon ve seri üretim tüketim mallarıdır. Doğlal ve köy ürünleriyle beslenmek sağlık açısından faydalı olduğu gibi küçük işletmelere ve küçük üreticilere de oldukça destek ve teşvik olmak demektir.
Köy ürünlerinden günümüzde en çok tercih edileni doğal olarak koyun ve keçi sütünün karışımından imal edilen Ezine Peyniridir. Asırlık bir lezzet olan ezine peyniri günümüzde tüm marketler de rahatlıkla bulunabilmektedir. Doğal olarak tüketilebilecek en iyi süt ürünlerinden olan Ezine Peyniri Türk halkının kahvaltılarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Sağlık açısından da oldukça faydalı olan bu peynir, tüketilmesi gereken peynir çeşitlerinin ilk sırasında yer almaktadır.
Yüzyıllar boyunca lezzeti dillerden düşmemiş olan Ezine Peyniri, doğal ürünler kategorisinde en çok tercih edilen ve tüketilen ürünler arasındadır. Doğal köy ürünlerinin aşırı revaçta olduğu günümüz de bu ürünleri alarak yerli üretime destek olabilir ve sağlıklı beslenebilirsiniz.
Diğer fabrikasyon ve seri üretim peynirlerine oranla daha doğal olan, keçi sütünün ve koyun sütünün karıştırılmasıyla elde edilen Ezine Peyniri, asırlardır Türk mutfağının ve Türk Kahvaltısının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Atalarımızdan miras kalan sayısız lezzetten biri olan bu peynir, lezzeti ve tarifi bozulmadan hala günümüz de vatandaşlara sunulmakta ve evlerimize ulaşmaktadır. Doğal olarak birçok büyük ve küçük markette Ezine peynirine ulaşabilirsiniz.