Youtube’a Türkiye’den Erişimin Engellenmesi

Çoğu kişi bilmese de Türkiye, yurtdışında internet sansürü gerçekleştiren ve bu konuda tartışma konusu olan gözde ülkelerden birisi. Bu durum özellikle devlete ve önemli şahıslara hakaret, devlet güvenliği gibi meseleler hukuki süreçte göz önüne alınarak devreye sokuluyor. Sansürden en fazla etkilenen site ise dünyada milyonlarca kullanıcısı olan ve yetişkin içerikler hariç hemen her konuda kullanıcıların kendilerini özgürce ifade edebildiği Youtube platformu.

Youtube’a Türkiye’den Erişimin Engellenmesi ilk olarak 2007 tarihinde gerçekleşmiştir. Bir Yunan kullanıcısının Atatürk hakkında hakaret niteliği taşıyan video sebebiyle halk arasında özellikle bu siteye olan tepkiler artmış, 5651 sayılı kanun çerçevesinde Youtube sitesinde erişim tedbir amacıyla erişimin engellenmiştir. Daha sonra çeşitli kesimlerce bu kararın protesto edilmesine rağmen yapılan açıklamada bu içeriklerin youtube´da yayınlanmaya devam etmesinden ötürü erişim engelinin süresiz olarak devam edeceği yer almıştır. 2008 yılında yine çeşitli sebeplerle bu siteye erişim birçok kez engellenip açılmaya devam etmiştir.

2014 yılında dönemin bazı devlet adamlarına ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının Youtube´da yayınlanmasının ardından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Türkiye´den bu siteye erişimi tekrar kapattı. Ancak daha sonra ses kayıtlarının kaldırılmasıyla erişim tekrar açılmıştır. İnternette özellikle popüler sosyal platformlara karşı oldukça hassas davranılan ülkemizde yine bir erişim kısıtlama veya engellemesine karşı çeşitli yöntemlerle erişim gerçekleştirilebiliyor.

Youtube´a Girebilmenin Formülleri

Youtube veya diğer birçok erişim kısıtlaması getirilmiş sitelere girebilmenin ilk akla gelen çözümü dns ayarları güncellemedir. DNS değiştirme ekranına gidebilmek için öncelikli olarak “Ağ ve Paylaşım Merkezi” seçeneğine girmek gerekiyor. Bağdaştırıcı Ayalarına girerek karşımıza çıkan Yerel Ağ Bağlantısına sağ tıklayın. Bu ekranda “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin” seçeneğini tıkladıktan sonra “Yerel Ağ Bağlantısı” karşınıza çıkacaktır. Bu ikona sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğine giriyoruz. Karşımıza çıkan pencerede çeşitli bağlantılar arasında bulunan “İnternet Protokolü Sürüm 4”e çift tıklayarak “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” kutucuğunu işaretleyerek açılan kutucuğa aşağıda verdiğimiz güncel değerleri girmeniz yeterli.
209.244.0.3 – 209.244.0.4 veya
208.67.222.222 – 208.67.220.220 değerlerini girdiğiniz an “Tamam” seçeneğine tıklayarak onaylayıp çıkabilirsiniz.

Erişimi engellenmiş sitelere erişim sağlayabilmek için bir diğer seçenek olan VPN (Sanal Özel Ağ) ise, daha basit ve etkili yöntem sunuyor ve bunu kullanarak sürekli güncellenen DNS değerlerini de değiştirmek zorunda kalmıyorsunuz. VPN sisteminin temel mantığı, IP adresinizi değiştirerek bağlantı sağlanması. Örneğin, Türkiye´de bulunduğunuzu gösteren bir IP numarasına göre girdiğiniz için, yasaklı olan siteye girişiniz mümkün olmaz. Ancak Vpn eklentisi, Romanya gibi başka bir ülkeden size fiziksel erişim sağlayarak bir nevi gizliden erişim sağlamanızı olanaklı kılar ve aynı zamanda bağlantınızı şifrelemek ve daha güvenli bir hale getirebilir. Bağlantınız şifreli olacağı için doğal olarak verilerinize üçüncü şahısların görebilmesinin de önüne geçilmiş oluyor.

Youtube, Twitter gibi sitelere erişim yasaklarının artık sıradan hale geldiği ülkemizde etkili VPN eklentisine en iyi örnek, ücretsiz bir eklenti olan ZenMate programı. Chrome, Opera veya Mozilla için de desteği bulunan ZenMate eklentisini indirebilir, web tarayıcınızda etkinleştirerek yasaklı sitelere erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu eklentiyi Android ve iOS sistemlerinde de kullanabilirsiniz.
Youtube sitesi zaman zaman erişime engellenmiş olmasına rağmen youtube mp3 dönüştürücü sitelerinin Youtube.com ile doğrudan bir bağlantısı bulunmadığından bu erişim yasaklarından etkilenmemiştir. Youtube sitesinin erişime kapandığı zamanlarda youtube mp3 dönüştürücü sitesi herhangi bir engele veya yasal yaptırıma dahil değildir.

Youtube hakkında bilinmeyenler ve bütün detaylı bilgileri bir yazıda topladık. Sizde youtube ve erişim engellenmesi hakkında en detaylı bilgilere yazıdan ulaşabilirsiniz. Youtube şu anda en popüler video sitesi olarak yayın hayatına devam etmektedir.

Kaynak: Youtube'a Türkiye'den Erişimin Engellenmesi - Youtube Mp3 Dönüştürücü

Kaynak: Youtube Mp3 Dönüştürücü - Youtube Mp3 converter