Green Card Başvuru ve Telefon Dolandırıcılığına Dikkat!


Green Card Dolandırıcıları Her Yöntemi Deniyor!

Amerika’ya yerleşmek için orada izin niteliği taşıyan Green Card, pek çok kişinin Amerika’ya gidebilmek için hayallerini süslüyor. Daha iyi gelir elde etmek, daha iyi eğitim alabilmek gibi yaşam standartlarının iyileştirilmesine yönelik pek çok konuda insanlar Green Card sahibi olmak istiyorlar. Green Card almak isteyen çok sayıda kişinin bu hayallerini ve isteklerini kötüye kullanan da çok sayıda dolandırıcı bulunuyor. Gerçekçi olmayan vaatlerle ellerindeki tüm olanakları kullanan bu dolandırıcılar çeşitli yöntemlerle Green Card sahibi olmak isteyenlere ulaşıyorlar. Bu tip dolandırıcıların tuzağına düşmemek adına bazı noktalara mutlaka dikkat edilmelidir.

Green Card dolandırıcılığı; Green Card dolandırıcıların kullandığı ilk yöntem çok eskiden beri kullanılan telefon ile bildirme yöntemi oluyor. Daha önce Green Card’a başvurduğu bilinenlerle birlikte hiç başvuru yapmasa dahi pek çok kişiye telefonlar aracılığı ile ulaşan dolandırıcılar dolandırıcılar telefonda Green Card kazanıldığını söylüyorlar. Bunu duyarak umutlanan çok sayıda kişi de telefonda konuşan dolandırıcının söylediklerine uygun şekilde hareket ederek telefonda belirtilen hesaplara veya adreslere para gönderimleri yapıyor. Tamamen asılsız ve hiçbir kaynağa dayalı olmayan buna benzer telefon görüşmeleri sonrasında çok kolay bir şekilde dolandırılabiliyor.

Bir diğer dolandırıcılık yöntemi de özellikle son birkaç yıldır yaygın bir şekilde hemen hemen herkese ulaşabilen internet üzerinden yapılıyor. İnternette yer alan bazı reklam özelliğine sahip içerikler veya elektronik posta yolu ile yapılan bu green card dolandırıcılığı ise dolandırıcılar yine kişilerin Green Card kazandıklarına veya başvurularda ayrıcalıklı olacaklarına dair sahte bir metinle kişileri ağlarına yakalıyorlar. Reklamlara tıklamak veya mailde gelen butonlara tıklamak yolu ile açılan sayfalarda kendisine ait bilgileri dolduran kişiler daha sonra buradan dolandırıcıların hesaplarına para gönderimleri de yapabiliyorlar. Bu tip sorunlarla sıklıkla karşılaşılmasının en büyük sebebi ise dolandırıcıların bu sahte siteleri oluştururken oldukça gerçekçi bir site teması kullanması oluyor. Kolay bir ara yüze sahip olan bu sitelerde kullanıcılar kendilerini güvende hissettiği için hiçbir şeyden şüphelenmeden tüm bilgilerini buraya kaydedebiliyorlar. Green Card dolandırıcılığı denildiği zaman bu yüzden sadece para ile dolandırmak dışında kimlik bilgilerinin çalınması da söz konusu olabilir.

Green Card Dolandırıcılığından Kurtulmak Mümkün Mü?

Green Card almak isteyip de dolandırıcıların tuzağına düşmek istemeyen kişiler bunun için Green Card hakkında her şeyi öğrenmelidirler. Green Card başvuruları veya başvuru sonuçlarının internet siteleri aracılığı ile ulaştırılmadığı bilinirse bu konuda daha dikkatli olmak ve dolandırılmaktan kurtulmak da mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra Green Card için hem başvuru aşamalarında hem de daha sonrası için hiçbir şekilde danışmanlık hizmeti verilmemektedir. Eğer bu durum kesin olarak biliniyorsa kişilerin dolandırılması da tamamen engellenmektedir. Green Card ile ilgili olarak internet üzerinden yapılan işlemlerin tamamında kesinlikle site uzantısı “gov” olan adreslerdeki bilgilere güvenilmelidir. Bu uzantıya sahip olan siteler hükümete ait siteler olduğu için hiçbir şekilde dolandırmaya yönelik olarak bilgiler yer almamaktadır. Green Card çekilişlerine katıldıktan sonra kişilere verilen takip numaralarının resmi internet sitesi üzerinden takip edilmesi başvuruların sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek için tek yoldur. Buna benzer konularda dikkatli davranarak tüm dolandırma eylemlerinden kaçınmak mümkün olmaktadır.

Kaynak: Green Card Başvuru ve Telefon Dolandırıcılığına Dikkat! | Green Card

Kaynak: Green Card - Green Card Türkiye Başvuru ve Bilgi Sitesi