Saç dökülmesi insanları ruhsal bozukluğa neden olacak kadar üzen bir durumdur. Her insanın günde 50-100 tel arası saçının dökülmesi normaldir. Ama bu miktardan fazla bir saç dökülmesi her gün oluyorsa sorun var demektir. Hemen bir cildiye uzmanına gidip saç dökülmesinin nedeni araştırılmalı ve bir deri rahatsızlığı söz konusu ise tedavi edilmelidir. Tedavi boyunca da saçlar yıpratıcı dış etkenlerden korunmalı ve kaliteli, bitkisel şampuanlarla temizlenmelidir. Her şeye rağmen saç dökülmesi devam ediyor ve başın bir bölümünde açılma oluyorsa saç ekimi en iyi çözüm olacaktır.
Günümüzde modern cihazlarla ve hijyen koşullarda faaliyet gösteren saç ekim merkezlerinin sayısı da artmaktadır. Saç ekimi yöntemlerinin gelişmesi ve ağrısız acısız saç ekimi yaptırmak isteyenlerin de sayısını arttırmaktadır. Plastik cerrahların yaptığı saç ekim uygulamaları saç dökülmelerine kesin çözüm olmaktadır. Özellikle erkeklerin ense ve başın yan kısımlarındaki saçlar hiçbir zaman dökülmeyen saçlardır. İşte saç ekiminde bu bölgeden alınan saçlar başın açık kısmına nakledilmektedir.Böylece ömür boyu dökülmeyecek saçlara sahip olunmaktadır.
Günümüzde en çok kullanılan saç ekimi istanbul yöntemi fue ve fut yöntemleridir. Fue yönteminde saç kökleri tek tek ense bölgesinden alınmakta ve açık bölgeye nakledilmektedir. Fut yönteminde ise ense bölgesinden ince bir şerit halinde saçlar çıkarılmakta ve ekilecek bölgeye nakledilmektedir. He riki yöntem de acısız ve ağrısız bir şekilde olmaktadır.