Marka tescili alma

Her firmanın bir hayali vardır. Piyasanın devi olmak, tek söz sahibi olmak, markalaşmak, büyük firmalarla yarışacak seviyeye gelmek, hemen hemen bütün piyasanın hayalidir diyebilir. Bu hayalin gerçekleşmesi için en iyi çalışma sistemleri, en iyi elemanlar, reklamlar ve tanıtımlar yapılır.

En sonunda, piyasada tanınan bir marka haline gelirsiniz. Markalaşmak için bir dünya para dökersiniz. Sonunda marka olarak tanınırsınız fakat unuttuğunuz bir şey var. Markalaşmada en önemli unsur olan marka tescili alma işlemi. Eğer marka tescili işlemini dikkate almazsanız, birileri sizin firmanızın adını kullanarak yeni bir firma açar ve sonuçta bütün müşterileriniz kayabilir. Hatta bütün emekleriniz boşa gidebilir. Bu nedenle marka tescil belgesi alma işlemini ciddi bir şekilde takip etmelisiniz.

Marka tescili için markatescilialma.com adresine marka tescil başvurusu yapılabilir. Ad, soyad ve diğer firma bilgileri yanı sıra, tescil edilecek isim de sorulmaktadır. Yapılacak olan marka tescil başvurusu için iki yöntem vardır. Birincisi TPE (Türk Patent Enstitüsü) sayfasından başvuru yapmaktır. Bu sayfaya yaptığınız başvurunun takibini siz yaparsınız. Ancak bu iş takip ister.

Markatescilialma.com adresi gibi adreslerden de başvuru yapabilirsiniz. Bu işle ilgilenen ofisler, marka tescili için takip işlemi de yaparlar. TPE'ye sizin adınıza başvuru yaparlar. Marka tescil maliyetleri, ilk başvuru ücreti, son başvuru ücreti şeklindedir. 10 yıl süreyle markanız tescillenir. İkinci 10 yıllık başvuru ise, ilk 10 yıllık sürenin bitimine 6 ay kala yapılır.