Evinizin veya işyeriniz kıble yönü gerçekten doğru mu? Veya yeni bir eve taşındınız ve kıble yönünü merak ediyorsunuz. Böyle durumlarda çevredeki insanlardan kıble yönünüzü öğrenmeye çalışırsınız. Cami veya bir takım göstergeler ile kıble yönünüzü belirlemeye çalışırsınız. Peki bunları bulamayacak durumda iseniz ne yapacaksınız? Kıble yönünü en isabetli şekilde bulmak için kıble pusulası kullanın. Aldığınız pusulayı düzgün bir yere koyun. Etrafında metallerin olmasına izin vermeyin. Kıble Yönü sitesinden aldığınız kıble açısı (derecesini), pusulanın ibresinden itibaren saat yönünde bulun. Bulduğunuz bu açı derecesinin olduğu yöne doğru artık namazınızı eda edebilirsiniz.
Kıble yönünü bulma ile ilgili farklı yöntemler kullanmak isterseniz ve pusula ile kıbleyi belirleyecekseniz daha detaylı bilgiyi Kıble Pusulası sayfasında bulabilirsiniz. Kıble Pusulası sayfası ile bağlantılı sayfalarda daha değişik yöntemleri de göreceksiniz. Mesela pek kullanılmayan fakat en sağlıklı sonucu veren yöntemlerden bir diğeri de kıble saati yöntemidir. Bulunduğunuz yerin kıble saati vaktinde güneşe doğru dönen aynı zamanda kıble cihetine yönelmiş olacaktır. Bulunduğunuz yerin kıble saatini ise namaz vakitli takvimlerde bulabilirsiniz.
Farklı ülkelerdeki namaz kılanların pusula ile kıble yönlerini tespit edebilmeleri için Qibla Direction sitesini teşkil ettik. Tamamen İngilizce dili olarak teşkil edilmiş Qibla Direction veya Qibla Locator sitemizde hizmetinizde..
Qibla Direction sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Doğru kıble yönlerine kılınan ihlaslı namazlar temennisiyle..