Makine Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen “Yapı ve Asansör ” ana konulu Asansör Sempozyumu ve Sergisi, MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezin’de başladı.

Sempozyum açılışı öncesinde keyifli dakikalar yaşandı. Bülent Çarşıbaşı, Prof Dr. Firuz Balkan ve Prof. Dr. Engin Çakır’dan oluşam Grup Feb güzel bir müzik şöleni verdi. Toplam 3 gün devam edecek sempozyumda otuz altı bildiri sunumu yapılacak ve toplam 9 oturumda tamamlanacak. Toplumu bilinçlendirmek adına sempozyumda asansörve yürüyen merdiven/bantlar ile ilgili çocuk eğitimi konulu bir eğitim de düzenlenecek.

Sempozyumun açılış konuşmasını Elektrik Mühendisleri Odası ( EMO ) başkanı Hüseyin Yeşil, Makine Mühendisleri Odası ( MMO ) başkanı Ali Ekber Çakar ve Türkiye Makine Mühendisleri Odası ( TMMOB ) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafında yapıldı.
“MÜHENDİS İSTİHDAMI YETERSİZ”

Açılış konuşmasında konuşan Makine Mühendisleri Odası ( MMO ) Başkanı Ali Ekber Çakar

“Sektördeki yetkili firma sayısı yaklaşık 2008 civarındadır. Sektörde istihdam edilen Makina Mühendisi sayısı ise yaklaşık 1000’dir. Asansör periyodik kontrollerinin ne yazık ki bütün ülkeyi kapsamaması, mühendis istihdamındaki yetersizlik, meslek odalarının görev ve yetkileri, AB süreç ve standartlarının uyumlaştırılması, piyasa gözetim ve denetimi gibi konulardaki sorunlar ise sürmektedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TSE, Meslek Odaları, üretici firmalar, mühendisler, akademisyenler ve diğer kuruluşların, sürecin bütününde mühendis istihdamı ve meslek odalarının rolleri başta olmak üzere sağlayacağı aktif destek, bu sorunların çözümünde önemli bir rol oynayacaktır”
dedi.

“ASANSÖR FACİALARINDA BİRÇOK VATANDAŞ YAŞAMINI YİTİRDİ”

Türkiye genelinde her yıl asansör kazalarında birçok kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz

“Çözüm önerileriyle ülke ve halkımız yararına bilimsel ve teknik çalışma üretmeye devam ediyor, bugün gerçekleştirilen bu sempozyum da bu anlayışın bir ürünüdür. Kentsel dönüşüm projelerinin ve dikey yapılaşmanın artması ile birlikte asansör sektörünün gelişiminin de daha fazla önemli hale geldi.
Ülkemizde her yıl asansör facialarında birçok vatandaşımız yaşamını yitirmekte, birçoğu engelli
olmaktadır. Bunun nedeni asansör denetimlerinin yeterli kalite ve sıklıkta yapılmamasıdır”
dedi.