Günümüzde makinelere verilen değer artmaktadır. Makinelerin üretimi kolaylaştırdığı bir gerçektir.makine mühendisleri her gün yeni bir alet cihaz makine yada yeni bir kavram bulduklarını icat ettiklerini söyleyebiliriz. Güneş enerjisi ile çalışan arabalar, güneş enerjisi ile tüm evin içindeki gerekli elektriğini sağlamak mümkün olmaktadır. Makine mühendisleri güneş enerjisi ile birçok makine icat tiklerini görebiliriz.

Güneş bir enerjiye dönüşmüştür. Rotary valve ile dönerek havayı temizleyen hava kilidi olan güneş enerjisi ile çalışan makineler bulunmaktadır. İnsanların güneşten yararlanması aslında çok eskilere dayanmaktadır örneğin buzdolabı henüz icat edilmiş iken eski insanlar yiyeceklerini güneşte kurutarak saklamışlardır. Bu yiyecekleri koruma yöntemi tüm insanlar tarafından kullanılmış bir yöntemdir. Buda çabuk bozulmayan raf ömrü uzun tüm yıl dayanabilen ürünler elde etmişlerdir.

Örneğin eti saklamak için güneşte kurutmuşlar ve yüzyıllarca zaman eti kurutup tekrar pişirerek kullanmışlardır. Günümüzde ise gelişen teknolojik cihazlar yardımı ile aynı eski insanlar gibi yiyecekleri kurutma yoluna gidilmektedir. Bu kurutma yöntemi güneş ile değil güneş etkisi verilen makineler ile yani gelişmiş fırınlar ile yapılmaktadır.