Türkiye’de makine veya makine mühendisliği denildiği zaman ilk akla gelen şey tabi ki fabrikalar olacaktır. Makine mühendisliği okuyan bir öğrencinin okul ortamında teorik bilgilerle yeterince dolmuş ve staj, çalışma ortamına geldiğinde bir süre afalladıktan sonra fabrikada ki çalışma ortamıyla üniversite zamanlarında aldığı teorik bilgileri harmanlayıp kendine güzel bir gelecek oluşturmuştur.

Makine mühendisliği okuyan üniversite öğrencisi teorik bilgilerden o denli sıkılmıştır ki artık makineye yönelmek ister. Bunu sağlamak için de makine forum sitelerine başvurabilir. Onlar için ciddi anlamda yararlı olabilecek siteler. Çünkü genel olarak bu sayfalar öğrenci fikirleriyle ve projeleriyle birlikte paylaşımcı bir tavır ile her zaman güncellenmekte ve her zaman öğrencinin makine yönünden ufkunu açmak için önemli bir araçtır. Bu makine forum sitelerinden biraz bahsedecek olursak; içerisinde mühendis adaylarının proje hazırlama konusunda bilgi edinmelerini, yapacağı ödevlerin daha verimli geçmesini, çalışma ortamlarına kavuştuklarında daha tecrübeli olmalarını, adımlarını daha güvenli atmalarını sağlayan bir sistemdir.

Öğrenci arkadaşlar yapacağı projelerin oluşturulması sırasında makine forum sitelerine başvurarak projelerini daha güzel bir şekilde hazırlayabilirler, çalışma ortamına atılmadan önce makine forum ile birlikte öğrenmesi gereken çizim ya da yazılım programlarıyla ya da yöneleceği dala göre öğrenmesi gereken dilleri makine forum ile birlikte üstesinden gelebilir. Neden bölüme göre farklı dil derseniz, ülkelerin farklı makinelerce uygunluk ve güzellikleri bulunmaktadır.

Site adresi : http://www.makineforum.com