LED, Light Emitting Diode teriminin kısa yazılmış halidir. Türkçede ise Işık Yayan Diyot denilmektedir. LED ekran, LED ekran için özel olarak üretimmiş kaliteli LED’lerin bir araya getirilerek oluşturulmasıdır. Bu LED’ler elektronik çipler tarafından kontrol edilmekte olup, ışık gücü azaltılır veya çoğaltılır. Bu sayede ise her LED’den farklı ışık güçleri elde edilir.
LED ekranları basitçe anlatmak istersek; bilgisayar monitörüne ya da televizyona benzer görüntü sitemine denmektedir. Harici bir medya ortamından aktarılan görüntü kontrol sistemi tarafından işlenerek ekrana aktarılmaktadır. LED ekran teknolojisi temel olarak; LED ekranın ilgili noktasında olması gereken rengin, kontrol sistemi tarafından ilgili noktada yer alan mavi, kırmızı ve yeşil LED’lerin parlaklıkları ayarlanarak oluşturulması prensibine dayanmaktadır.
LED Ekran Çeşitleri
RGB LED ekran ve P10 LED ekran gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Kullanılacağı alan ve yere göre değişiklik gösteren LED ekranları seçerken, asacağınız yer ve ne amaçla kullanacağınız da oldukça önem arz etmektedir. P10 LED ekran ile renk seçeneklerinde seçim yapabilirsiniz. Yeşil mavi ve kırmızı seçeneklerinden sizin kullanımınıza uygun olanı seçerek istediğinizi seçebilirsiniz. RGB LED ekranda ise kayan yazıdan daha fazlası kullanılmaktadır. Amblem ya da reklam afişi yerine kullanılan RGB LED ekran, piksel açısından da diğer LED seçeneklerinden farklılık göstermektedir. Kullanılan LED ekranın kalitesi görüntüyü etkileyeceğinden seçerken fiyata değil de kaliteye bakılması daha önemlidir.