Bursa’nın Gönüllü Ekibi NAK Arama Kurtarma

Ülkemizde meydana gelebilecek her türlü doğal afet durumunda müdahale edebilecek, arama ve kurtarma faaliyetleri gerçekleştirebilecek profesyonel ekiplere ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçtan yola çıkılarak bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak kurulan NAK Arama Kurtarma Derneği büyük bir boşluğu doldurmaktadır. Tamamen gönüllülük esasıyla hareket eden dernek, bünyesinde Afet ve Acil Durumlar için birçok birim barındırmakta ve her geçen gün biraz daha büyüyerek ulusal bir dernekten uluslararası bir platforma dönüşmenin heyecanını yaşamaktadır.

NAK Bursa Arama Kurtarma Derneği bünyesinde yer alan profesyonel ekipler doğal afetlerle mücadelenin ilk şartının Doğal Afetler konusunda bilinçli bir toplum yetiştirmekten geçtiğini iyi bilmektedirler. Bu noktadan hareketle dernek bünyesinde birçok eğitim verilmektedir. Bu eğitimlerin başında bir deprem bölgesi olan Türkiye’de "Temel Afet Bilinci ve Depremle Yaşam" gelmektedir. Bununla birlikte "Yangınlara Müdahale" eğitimi de yine profesyonel ekipler tarafından gönüllülere verilmektedir.

Dernek bünyesinde verilen Kentsel Kurtarma, Trafik Kazası Acil Müdahale, Yangın ve Hayat Kurtarma, Kayıp Arama, Boğulma eğitimleri ilkokullardan ortaokullara, liselerden üniversitelere kadar her türlü eğitim kurumunda ücretsiz olarak Sorumlu Toplum Bilinciyle verilmektedir. Afetlere Karşı Bilinçli ve Tedbirli Bir Toplum düsturundan hareket eden tüm bu eğitimler ancak bu konularda eğitimli ve donanımlı ekipler tarafından yürütülebilecek faaliyetlerdir. Bu bilinçle hareket edilerek her bir eğitim dalında çeşitli sayılarda gönüllüden oluşan alt birimler oluşturularak en hızlı ve doğru biçimde olay yerine intikal ve acil müdahale yapılması hedeflenmiştir.

Kişiler üstünden yürüyen şirketlerin bile miadını doldurduğu günümüzde kendi ayakları üstünde duran, arama kurtarma ekipleri arasında öz dinamikleri ile her geçen gün daha fazla büyüyen, kurumsal bir yapı sayesinde daha fazla gönüllüye hitap eden bir dernek olmakla gurur duyuyoruz.