Kürt müziği, Kürtçe olmak üzere farklı dillerde eserler vermektedir. Geleneksel Kürt müziği ise İslamiyet’in hemen ortaya çıkışından hemen sonra önemli müzisyenler yetiştirmiştir. İbrahim Al-Mausili ve Ziryab bunlardan bazılarıdır. Ermeni asıllı Gomidas Vartabed ise Kürtçe şarkıları toplayıp koleksiyon yapmıştır.
Kürt müziğinde genellikle tambur, saz, gırnata, düdük, kaval, davul, zurna ve def gibi enstrümanlar kullanılmaktadır. Türkiye’de Kürtçe müziğin yasak olduğu dönemlerde Kürt kökenli sanatçılar Türkçe müzik yapmıştır. Kürtçe’nin legal hale gelmesi ile birlikte Kürtçe eser veren önemli sanatçılar yetişmiştir ve Kürtçe şarkılar dinlenilmeye başlanmıştır. Ahmet Kaya, İbrahim Tatlıses, Mahsun Kırmızıgül, Alişan ve Yıldız Tilbe gibi ünlü sanatçılarda Kürtçe eserler seslendirmişlerdir. Kürt kökenli vatandaşlar ise Kürtçe müzik dinleme özgürlüğüne kavuşmuştur.

"Bajar ogit Kürtçe Şarkı Sözleri, gulfiroş Sözleri, hevler sözleri ve daha birçok Kürtçe şarkı sözlerini stranenkurdi.net'de bulabilirsiniz."