Günümüzün en büyük sorunlarından birisi de şişmanlıktır. Çağımızın getirdiği hareketsizlik, düzensiz beslenme gibi etkenler nedeniyle gerek çocuk gerek yetişkin bireylerde şişmanlık görülebilmektedir. Kişiler bazı zamanlarda kendileri spor ve diyet yaparak fazla kilolarından kurtulabilseler de bazen bu mümkün olamayabiliyor. Bu durumda insanlar bu konuda profesyonel olan, bu işin eğitimini almış diyetisyenlere başvuruyorlar. Diyetisyenler kendilerine gelen hastalar üzerinde çeşitli testler yaparak hastalarının sağlıklı bir şekilde kilo vermesi için düzenli bir spor ve beslenme programı uygulamaktadırlar. Neredeyse her şehirde bulunan diyetisyen Ankara şehrinde de bulunmaktadır.
Ankara diyetisyen ücreti ise her diyetisyenlerin başarısına ve deneyimlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hastalar diyetisyenlerini seçmeden önce iyi bir araştırma yapmalı ve mümkünse o diyetisyenin daha önce tedavi etmiş olduğu hastalar ile görüşmelidirler. Diyetisyenleri ile görüşmeye giden kişiler merak ettikleri büyün konuları doktorlarına sormalı ve doktorlarının kendisine tavsiye ettikleri hakkında iyice bilgi almalıdırlar.
Diyetisyenleri ile görüşen kişiler kendilerine doktorlarının çıkarmış olduğu beslenme ve spor programının dışına çıkmamalı, doktorlarının vermiş olduğu tavsiyelere eksiksiz bir şekilde uymalıdır. Bunun yanında hastalar yine diyetisyenlerinin belirledikleri süre aralıklarında diyetisyenleri ile görüşmeye gitmeli ve bu görüşmeleri kaçırmamalıdırlar. Bu görüşmeler sayesinde Diyetisyen hastasının durumunu izleyebilir ve hastasında ki gelişmeleri not edebilmektedir. Ayrıca Ankara diyetisyen bakımından oldukça gelişmiş bir şehirdir. Çoğu başarılı diyetisyenin Ankara da kliniği bulunmaktadır.