Gülmek herkesin yaşamında sıkça tekrarlanan psikolojik temelli olup fiziksel bir tepki hareketidir. Böylece güzel duyguları ihtiva eden tatlı gülüşler açığa çıkar. Bunda tek başına bir organik yapı rol almaz. Çene, dudak, yanak, gözler, dişler ve diş etleri bir konsensus halinde gülüş tasarımını ortaya çıkarır. Doğal gülüş tasarımı herkeste söz konusu olmakla birlikte çevreden gelen tepkiler de dikkate alınmalıdır. Yani bir insanın doğal gülüşünde çekicilik bir yana negatif bir iticilik de olabilir. Bunun nedeni samimiyetsizliği değil, diş ve çene yapısından ileri gelmektedir.
*
*********** Dolayısıyla güzel ve çevrede pozitif bir etki yaratan gülüş tasarımı için estetik konusunda uzman bir diş hekimine başvurmak gerekebilir. Bu da diş sağlığı yanında güzel gülüş veya gülümsemelerin diş estetiği açısından önemini ortaya koymaktadır. Uzman bir estetik diş hekimi konunun duygusal boyutunu da dikkate almakla birlikte öncelikle yoğunlaştığı konular tıbbi açıdan diş ve çene yapısının özellikleridir. Diş estetiğinin bazı temel kuralları tatbik edilerek başvuran kişide estetik bir diş görünümü sağlanır. Böylece diş estetiği yaptıranlar çevreye güzel bir gülüş tasarımı imajı bırakır.
*
*Estetik dişte öne çıkan hususlar nelerdir?
*
*********** Elbette diş üzerindeki estetik müdahalelerde, fiziki form değişikliğinin yanı sıra başka hususlara da dikkat edilmelidir. Bu nedenle bir estetik diş hekimi kendisine başvuran kişiye diş beyazlığı, diş kaplamaları ve implant kullanımını gerektiği ölçüde uygulayabilir. Bütün bunlar bir arada kullanıldığında her yaştan insan öncekinden tamamen farklı bir diş yapısına kavuştuğu gibi, etrafa neşe veren bir gülüş tasarımına sahip olur. Elbette estetik diş çabasında dişetinin doğal pembe tonlarının uyumuna da dikkat edilmektedir. Bu açıdan diş eti renginin dişlerle harmonisi öne çıkar. Estetik diş hekimi tıbbi teknolojide kullanılan skalalardan da faydalanarak gülüş tasarımını en iyi hale getirir. Sonuç olarak, estetik diş sayesinde gülüşler bambaşka güzel bir edaya kavuşur.