Boşanma Nedeni Olarak Vajinusmus
*
*********** İnsan hayatının en gizemli ve en mutluluk verici hatta birlikte yaşamayı çekilebilir hale getiren şey cinsellik. Cinsel hayatlarında sorun yaşayan çiftler birlikteliklerinde diğer tüm konularda sorun yaşamaya başlar. Bir hastalık olarak tanımlandıktan sonra başlanılacak cinsel terapi hastalığı tedavi ederek evlilikleri kurtarıyor. Cinsel ilişkiye engel olan ve oldukça yaygın olmasına rağmen boşanma ile sonuçlanan evliliklere neden olsa da tanısı ve tedavisi yapılmayan vajinusmus cinsel terapi ile çözülebilecek iyileşebilecek bir problemken boşanmalara, teşhis ve tedavi edilmeyerek dağılan ailelere neden olmaktadır.
*
*********** Vajinusmus kadınlar tarafından bile fark edilmeyen cinsel isteksizlikle karıştırılan bir hastalık türü. Kimi kadınlar evlendikleri güne kadar arzuladıkları erkeği cinsel olarak arzu etmediklerini düşünerek boşanmaya ya da ayrılığa karar vererek hastalıklarının hayatlarını mahvetmesine izin veriyor. Tek başına kadının tedavi edilmesinden çok bu aşamada çift terapisi uygulanmalı, erkeğin eşine karşı daha anlayışlı davranması, cinselliği bir baskı unsuruna dönüşmeden yaşamaya devam ederek çekilebilir ve mutluluğu sürdürülebilir bir cinsel hayat kurmaları konusunda etken faktör olmalıdır. Cinsel terapi sadece kadına değil bu aşamada erkeğin de katılımıyla çift terapisi şeklinde uygulanırsa anlayışlı, birbirini baskılamayan ve vajinusmus hastalığını bir hastalık olarak tanımlamış tedavi bekleyen çiftler ortaya çıkarılmalıdır.
*
*********** Çift terapisi yaygın olmasına rağmen hastalar tarafından da bilinmeyen bir hastalık olan vajinusmus için olmazsa olmaz bir koşuldur. Cinsel terapi ile tedavi edilebilecek bu hastalık eşlerin birbirine öncelikle zihinlerinde uyumları sağlanarak mutlu bir cinsel yaşama adım atmalarını sağlamakla başlatılır. Sonraki aşamada vajinusmus tedavi edilerek artık yeni ve mutlu bir cinsel yaşama adım atılabilir. Erkeğin vajinusmus olan partnerine karşı anlayışlı olmasını sağlamak amacıyla uygulanan çift terapisi veya eşlere ayrı ayrı da uygulanabilen cinsel terapi sayesinde çekilmez bir birliktelikten mutluluktan her iki ferdinin de tatmine ulaştığı bir birlikteliğe dönüştürülür.
*
*********** Evliliğin ya da birlikteliğin başından bu hastalığın teşhisi ilişkinin hasar görmemesi açısından oldukça önemlidir. Çünkü vajinusmus hastası olan kadının cinsel ilişkiden uzak durmasını başka etkenlere bağlayan, bu konuda paranoya geliştiren erkek ilişkinin gidişatına zarar verecek bu şekilde mutlu bir birlikteliğe başlamak da imkansız hale gelecektir.*