Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin bir yıl boyunca düzenli olarak ve hiç bir korunma yöntemine başvurmadan cinsel yakınlık içinde bulunmalarına karşılık bir türlü çocuk sahibi olamamaları durumunda kısırlık tanısı konulabilir. Herhangi bir korunma yöntemi kullanılmaksızın 1 yıl boyunca düzenli girilen cinsel ilişkiye rağmen bebek sahibi olamamış çiftler, mümkün olan en kısa süre içerisinde bir uzmana başvurmalıdırlar. Yaşı ilerlemiş durumda olan çiftler ise böyle bir durumda gebelik için 6 ay bekledikten sonra bir uzmana başvurabilirler.
*
*********** Kısırlık için uygulanan tedaviler, yardımcı nitelikteki üreme yöntemlerinden oluşmaktadırlar. Bu yöntemler çiftler için bazen oldukça maliyetli olabilmektedirler. Ancak neticesinde bebek sahibi olmak ise asla paha biçilemeyen bir sonuçtur. Teknolojinin ciddi bir gelişme göstermiş olduğu günümüzde yardımcı nitelikteki kısırlık tedavi yöntemleri tıbbi zorlukları geride bırakmıştır. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin gerekli muayenelerinin yapılmasından sonra çift için en uygun kısırlık tedavi yöntemi belirlenir ve bu doğrultuda tedavi gerçekleştirilmeye başlanır. Kısırlık tedavisi ile ilgili olarak en önemli husus doğru tanının konulması ve en uygun nitelikteki doğru tedavinin uygulanmasıdır.
*
*Kısırlık Tedavisinde Kullanılan Yöntemler
*
*- Yumurtlama tedavisi; kısırlık tedavisi için başvurulan yöntemlerden birisi yumurtlama tedavisidir. Bu tedavi yöntemi, yumurtlama problemi olan kadınlarda uygulanmaktadır. Bu tedavi sürecinde yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlar kullanılır ve belirli aralıklarla ultrason vasıtası ile yumurtaların gelişimi izleme tabi tutulur.
*
*- Aşılama Yöntemi; doğal yollarla gebe kalma çabası gösteren ancak başarısız kalmış durumdaki çiftlere uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de aşılama metodudur. Aşılama metodunda sağlıklı spermler vajinaya ya da rahim içine bırakılır.
*
*- Tüp Bebek Tedavi Yöntemi; Tıp alanının en çok gelişmiş olan uygulama yöntemi tüp bebek tedavisidir. Mevcut olan teknolojik olanaklar ve uzmanların sahip olduğu bilgi ve deneyimler sayesinde kısırlık tedavisi çok sevindirici sonuçların elde edilmesi söz konusudur.
*
*Laparoskopi Nedir?
*
*********** Laparoskopi karın boşluğu içerisine bir kamera ile bakılmasına imkan sağlayan bir endoskopi türüdür. Çeşitli kadın hastalıklarında ve de genel cerrahinin gerekli olduğu ameliyatlarda laparoskopi tercih edilmektedir. Göbek deliğinde açılan çok küçük çaplı bir kesi vasıtası ile karın boşluğuna kamera sokulur ve karın bölgesindeki organların tamamının izlenmesi mümkün hale gelir.