Günümüzde satışı yaygın bir hale gelen elektronik sigara, sigara kullanan insanların bu bağımlılıktan kurtulmak amacıyla kullandığı, pil ile çalışan ve yoğun bir duman üreterek çalışan elektronik bir cihazdır. En çok kullanılan modeller Ego-C, Ego-W ve Ego-T modelleridir.
*
*ELEKTRONİK SİGARALAR NASIL ÇALIŞMAKTADIR?
*
*********** Elektronik sigaralar, uçlarına takılan pil sayesinde çalışmaktadır. Pilin sağlamış olduğu enerji sayesinde içine doldurulan likit ısınır ve ısınma sonucu buharlaşır. Nargile mantığıyla aynı şekilde çalışmaktadır. Aralarındaki tek fark, buharlaştırma işlevini köz ile değil pil enerjisi ile yapmasıdır.
*
*********** Elektronik sigaralar genellikle 3 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar pil, Atomizer ve Kartuşlardır. Kullanılan pil genellikle adaptör uyumludur ve 650 ve 1000mAh amper güçleri arasında değişken pillerdir. Atomizer ise, pilden almış olduğu enerji ile likiti ısıtır ve buharlaştırır. Kartuş, genellikle Ego serilerinde kullanılmaktadır. Ego-t modelinde atomizer, gövde kısmı ile birleşik olduğu için değiştirilmesi gerektiği zaman tamamı değiştirilmektedir. Ancak Ego-c Modelinde durum farklı olduğundan parçalar tek tek değiştirilebilmektedir.
*
*ELEKTRONİK SİGARALARIN FAYDALARI NELERDİR?
*
*********** Elektronik sigaralar içeriğinde kanserojen madde içermediğinden, insan sağlığı açısından olumsuz bir durum oluşturmamaktadır. Karbon monoksit gibi zararlı maddeleri içeriğinde barındırmamaktadır. Aynı zamanda psikolojik anlamda sigara alışkanlığını azaltmaktadır. Hiç bir şekilde yangın riski taşımamaktadır. Kolay taşınabilir ve şık bir tasarıma sahiptir. Pasif içiciler için hiç bir zararı yoktur.
*
*E-LİKİT NEDİR?
*
*********** Elektronik sigaraların çalışmasını sağlayan e-likit, elektronik sigaralara aroma tadı veren dolum sıvılarıdır. Zararsız bir madde olan likit, insan sağlığını olumsuz yönde etkilememektedir. Daha çok meyve aromalarının tercih edildiği e-likitlerin, Türk tütünü, Puro, Amerikan tütünü, nane, badem, muz, kayısı, vanilya, şeker, çilek, şarap, sakız, nar, karpuz, mandalina, mokka, üzüm, erik, ceviz, yasemin çiçeği gibi çok fazla likit çeşidi sunmaktadır.