Estetik kavramı; insanın doğal yapısında hem içgüdüsel bir eğilim hem de bu temayülün istikrarlı biçimde ömür boyunca iradeli sürdürülmesini kapsamaktadır. Öyle ki güzel göründükçe insan daha da sosyalleşerek toplumda kendini daha fazla göstermek ister. Bu psikolojik neden bile herkesteki estetik kaygının ne denli önemli olduğunu gösterir. Estetik görünüm değişik ölçülerde doğal olarak herkeste mevcut olup kendine özgün güzelliği vardır.
*
*********** Bununla birlikte fiziksel bazı düzeltmeler de tıp teknolojisiyle mümkündür. Burun estetiğinden yüz veya diş estetiğine kadar bu tarz müdahaleler kapsamlı ve başarılı şekilde yapılmaktadır. Yüz estetiği açısından bir alt disiplin de gamze estetiği olup çevreye farklı bir yüz kompozisyonunun dışavurumunu sağlar. Gamzeler herkeste doğal bulunmasına karşın bunun belirgin ya da belirginsizliği söz konusudur. Gamzeyi tanımlamak gerekirse, yüz anatomisinde gülümseme sırasında yanaklarda oluşan çukurumsu bir görünümdür. Böylece gamze estetik işlemi sayesinde yüzler gülümserken gamzeler de etrafa hoş bir görünüm bırakır. Dolayısıyla doğuştan gamze estetiği olmayanlar için estetik müdahalelerle gayet güzel gamze yapıları ortaya çıkarılabilir.
*
*********** Bir bebek, yaşının getirdiği anatomik yapıdan dolayı gamzeli olup gülümsemeleri de bu haliyle ortama neşe katar. Yetişkinliğe geçtikçe bunlar azalır. Ancak ileri yaşlarda bile gamze estetik müdahalesi sayesinde gülümsemelere artık gamzeler de eşlik etmektedir. Üstelik bu estetik operasyon birkaç saat gibi çok kısa sürede gerçekleşmektedir. Bu tıbbi süreçte lokal anestezi yeterli olup ağızdan yapılan cerrahi müdahale süresi ise 1 saati bile bulmaz. Kişisel istekler önemli olmakla birlikte, gamzenin yanağın neresinde olması gerektiğini hekimin onaylaması şarttır. Zira tıbbi açıdan bu husus mühim bir konudur.
*
*********** Cerrahi süreçte önce mukoza dışarı alınır ve yanak civarından istenilen ölçüde kaslar elde edilir. Mimik adaleleri hedef gamze bölgesine taşınarak gamze estetik işlemi bitirilir. Operasyon sonrasında geçici bir süre ameliyat yerinde şişlik görülebilir. Ağrı ise sadece 1-2 gün sürer. Gamzeler yanaklar haricinde vücudun farklı yerlerine de yapılabilir. Kısa süreli bu tıbbi operasyondan yaklaşık 2 hafta sonra ise her rutin gülüşte gamze estetiği belirgin biçimde ortaya çıkacaktır. Bu gamzelerle yüz çizgileri de daha yumuşak bir görünüm arz eder.