Fazla kilolar herkes için problem yaratmaktadır. Fakat kilo verdikten sonra da bu problemler bitmemektedir. Aşırı kilolu olup kilo vermiş olan birçok kişide karın sarkmaları ve çatlakları oluşacaktır. Bu noktada devreye karın germe operasyonu girmektedir. Karın germe genellikle aşırı deri sarkmalarında uygulanan ve karnı düzleştiren önemli bir estetik operasyondur.
*
*********** En ciddi estetik operasyonlardan bir olarak görülen karın germe operasyonu sonrası hasta uzun süre dinlenmeli ve ani hareketlerde bulunmamalıdır. Ani hareketler karın bölgesinde bulunan dikişlerin zarar görmesine neden olacaktır. Bu noktada iyice dinlenilmesi iyileşme açısından son derece önemlidir. Karın germe operasyonunda karından fazla deri parçaları çıkarılmakta ve geriye kalan deri gerilerek dikilmektedir. Operasyon sonrası hasta taburcu edilmeden önce özel bir korse takılmaktadır. Bu korsede iyileşmeyi hızlandırmakta ve o bölgeyi korumaktadır.
*
*Lazer liposuction nedir?
*
*********** Yağ aldırma operasyonlarının bir üst versiyonu olan lazer liposuction, çok daha az yan etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Bu yöntemde amaç yağların sıvı halde vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Bu da yalnızca operasyon esnasında kullanılan lazer ile yapılabilmektedir. Hemen hemen her vücut bölgesine uygulanabilen lazer liposuction yönteminde en büyük avantaj çok daha fazla miktarlarda yağ alabilmesidir. Bu operasyon genellikle kilo vermeye çalışan fakat bölgesel anlamda istediği bölgelerden zayıflayamayan kişiler için yapılmaktadır. En çok uygulandığı bölge ise yağlanmaya en müsait bölge olan karın ve göbek bölgesidir.
*
*Gıdı ve göz kapağı germe operasyonları nasıl yapılır?
*
*********** Her iki operasyonda farklı amaçlar ile yapılmaktadır. Göz kapağı germe operasyonunda amaç düşük göz kapaklarının yeniden yukarı kaldırılmasıdır. Yaş faktörüne ya da genetik faktörlere bağlı olarak oluşan düşük göz kapağı, kişiyi çok daha yorgun ve hasta gösterecektir. Bu noktada hastaya bölgesel anestezi yapılmakta ve 2 saat içerisinde tüm göz kapağı germe operasyonu sonlandırılmaktadır. Şişlik oluşması normaldir. Fakat ortalama 1 hafta içerisinde tüm şişlikler inecektir. Gıdı erme ise yüz bölgesinin altında oluşan fazla yağın yok edilmesi amacı ile yapılır. Gıdı erme operasyonu lazer ile de yapılabilmektedir. Lazerle yapılan gıdı germe operasyonları çok daha başarılı olmaktadır.